Πραγματοποιήθηκε εθιμοτυπική επίσκεψη των υποψήφιων Βουλευτών Πιερίας του δημοκρατικού πατριωτικού κινήματος ΝΙΚΗ, Κομνηνού Δελβερούδη, Ιωάννη Ιντζέ και Δημήτριου Παπαδόπουλου, συνοδευόμενων από την Ασημίνα Πούλιου Γραμματέα της τοπικής κοινότητας του κινήματος και το μέλος Ευστράτιο Ξυγωνάκη.
Αρχικά έγινε μία σύντομη παρουσίαση των τριών υποψηφίων και των βασικών θέσεων της ΝΙΚΗς και αναφέρθηκε ποιό είναι το νέο που πρεσβεύει σε σχέση με τα άλλα κόμματα. Στη συνέχεια ο Πρόεδρος της Ένωσης Πυροσβεστών Κ. Μακεδονίας Γιάννης Ιωαννίδης, ενημέρωσε τα στελέχη της ΝΙΚΗς για τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει το προσωπικό, το οποίο καλείται, όπως πρόσφατα έγινε στα Τέμπη, να διαχειριστεί πολύ δύσκολές καταστάσεις, πέρα από το καθαρά πυροσβεστικό του έργο το καλοκαίρι.
Αξιοσημείωτο είναι ότι το μόνιμο προσωπικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας δεν λαμβάνει επίδομα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας, παρότι υπηρετούν ένα από τα πιο επικίνδυνα επαγγέλματα σε καιρό ειρήνης.
Επίσης, όπως δυστυχώς συμβαίνει σε πολλές υπηρεσίες της χώρας, υπάρχει υποστελέχωση των Υπηρεσιών και για το λόγο αυτό σε περιπτώσεις μεγάλων πυρκαγιών αναγκάζεται το προσωπικό να μετακινείται σε άλλες περιοχές χωρίς καμία αποζημίωση, που όμως προβλέπεται για άλλους δημοσίους υπαλλήλους.
Τελικά οι Πυροσβέστες μας κάνουν το καθήκον τους, αλλά η πολιτεία δεν κάνει το δικό της καθήκον σε μία κατηγορία ανθρώπων, που πολλές φορές μας εντυπωσιάζουν με την αυτοθυσία και την αυταπάρνησή τους στην εκτέλεση του καθήκοντος.
Δημοκρατικό Πατριωτικό Κίνημα ΝΙΚΗ Τοπική Κοινότητα Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!