Βελτιωμένος θα είναι σήμερα ο καιρός, με κάποια φαινόμενα να πλήττουν το Καστελόριζο και από αύριο Τετάρτη 15/3 θα έχουμε νέο κύμα κακοκαιρίας με βροχές, καταιγίδες, πτώση θερμοκρασίας και ισχυρούς ανέμους. Πέμπτη και Παρασκευή θα βρέξει περισσότερο στο νομό Αττικής, αλλά με ήπιες εντάσεις σύμφωνα με την πρόγνωση του Κλέαρχου Μαρουσάκη.
Οι άνεμοι θα κυριαρχούν σήμερα στο Αιγαίο, φτάνοντας τα 7 μποφόρ και στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας θα υπάρχει ηλιοφάνεια. Από το απόγευμα, από τα δυτικά προς τα ανατολικά, θα αναπτύσσονται συννεφιές. Ο υδράργυρος νωρίς το πρωί κοντά στους μηδέν, αλλά προς το μεσημέρι θα φτάσει τους 15-18 βαθμούς.
Στην Αττική καλός καιρός, ηλιοφάνεια, με συννεφιές το βράδυ. Η θερμοκρασία νωρίς το πρωί στους 6-8, αργά το μεσημέρι κοντά στους 18. Στη Θεσσαλονίκη εξαιρετικές καιρικές συνθήκες και το θερμόμετρο στους 15-16 βαθμούς.
Νέο κύμα κακοκαιρίας
Από αύριο Τετάρτη 15/3 έρχεται οργανωμένο κύμα κακοκαιρίας με τα φαινόμενα να ξεκινούν από τη δυτική χώρα και μέχρι το βράδυ θα έχουν εξαπλωθεί στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας. Σύμφωνα με τον μετεωρολόγο οι περιοχές που θα πρέπει να δείξουμε προσοχή είναι το Ιόνιο, τα δυτικά ηπειρωτικά και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.
Την Πέμπτη 16/3 το κύμα κακοκαιρίας επιμένει με ισχυρές βροχές και καταιγίδες και από το μεσημέρι θα μπει ο βοριάς και από την Παρασκευή θα περιοριστεί στο Αιγαίο και την Κρήτη. Στη βόρεια Ελλάδα θα έχουμε χιόνια και σε χαμηλά υψόμετρα. Από το Σάββατο τα φαινόμενα θα επηρεαστούν και η θερμοκρασία θα ανέβει.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!