«Άλκης Καμπανός» ονομάζεται από σήμερα η οδός Γαζή, ο δρόμος στον οποίο άφησε την τελευταία του πνοή ο 20χρονος φοιτητής μετά από οπαδική επίθεση που δέχτηκε.
Το παρών στην εκδήλωση ονοματοδοσίας έδωσαν δεκάδες πολίτες, οι γονείς του Άλκη, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας και φίλαθλοι του Άρη.
«Ήθελα να ευχαριστήσω και τον κ. Ζέρβα και την Αποκεντρωμένη Διοίκηση για την απόφαση αυτή. Η θυσία του Άλκη ας αποτελέσει ένα νέο ξεκίνημα για τον αθλητισμό μας με καθόλου βία και καθόλου θύματα», δήλωσε ο πατέρας του 19χρονου, που βρίσκεται στο σημείο δολοφονίας για δεύτερη φορά.
«Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ δύσκολο», ανέφερε, εμφανώς συγκινημένος, συμπληρώνοντας πως η παρουσία του κόσμου στο σημείο «του δίνει κουράγιο».
Ο κ. Ζέρβας, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ δήλωσε πως «ο Άλκης χάθηκε με βίαιο τρόπο [..] Δικό μας χρεος είναι να κραταμε την παρουσία του ζωντανή, αυτο το σημειο να θυμίζει για πάντα την ύπαρξη του και τον τρόπο που χάθηκε [..] Ποτέ ξανά να μην έχουμε τέτοιες τραγωδίες, ποτέ ξανά να μην έχουμε τετοια θυματα».
Σημειώνεται πως η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας-Θράκης αποφάσισε να μετονομαστεί η οδός Γαζή σε «Αλκιβιάδη Καμπανού», εγκρίνοντας το αίτημα που είχε κατατεθεί από τον Α.Σ. Άρης, μέσω επιστολής προς τον δήμο Θεσσαλονίκης.
Ο πατέρας του Άλκη Καμπανού με τον δήμαρχο Θεσσαλονίκης, Κων/νο Ζέρβα
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!