Στη σύλληψη δύο Τσιγγάνων νεαρής ηλικίας για ληστείες σε περιοχές της δυτικής Θεσσαλονίκης προχώρησε η Αστυνομία.
Οι δύο νεαροί συνελήφθησαν στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας. Παράλληλα ταυτοποιήθηκαν τα στοιχεία και ενός Αλβανού, ο οποίος ήταν συνεργός τους.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, τα τρία άτομα εμπλέκονται σε τέσσερις ληστείες.
Η δράση τους εντοπίζεται σε περιοχές του Δήμου Παύλου Μελά κατά το χρονικό διάστημα 27/02 – 03/03/2023 και αφορά στη διάπραξη τεσσάρων (4) ληστειών σε βάρος ανυποψίαστων πολιτών.
Συγκεκριμένα, οι προαναφερόμενοι νεαροί, είτε επιβιβάζοντανσε αστικά λεωφορεία τα οποία εκτελούσαν διαδρομές που διέρχονταν από τον Δήμο Παύλου Μελά, είτε ανέμεναν σε στάσεις αυτών και αφού προσέγγιζαν τα υποψήφια θύματά τους, με χρήση σωματικής βίας αφαιρούσαν χρυσές αλυσίδες με σταυρούς από το λαιμό τους, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις, προκειμένου να διατηρήσουν τα κλοπιμαία στην κατοχή τους, δεν δίσταζαν να τους χτυπήσουν.
Η δικογραφία που σχηματίστηκε από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Παύλου Μελά, θα υποβληθείστον αρμόδιο Εισαγγελέα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!