Έξι 24ωρα από την τραγωδία στα Τέμπη και οι περισσότεροι από τους τραυματίες από τις κλινικές Θεσσαλονίκης και Κατερίνης πήραν εξιτήριο. Στη Λάρισα παραμένει σοβαρή η κατάσταση του 20χρονου, του μοναδικού που επέζησε από το πρώτο βαγόνι.
Ειδικότερα, καλά είναι τα νέα για την πλειοψηφία των τραυματιών που νοσηλεύονταν σε νοσοκομεία, μετά το πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και στο νοσοκομείο Κατερίνης δεν νοσηλεύεται κανένας ασθενής πια στις απλές κλινικές, καθώς όλοι οι τραυματίες πήραν εξιτήριο. Μία ασθενής νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Παπανικολάου» και ένας ασθενής στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου», και οι δύο σε σταθερή βελτιωμένη κατάσταση.
Σύμφωνα με στοιχεία της Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ), οι εξελίξεις από το μέτωπο των τραυματιών είναι ευχάριστες:
Στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και στο νοσοκομείο Κατερίνης δεν νοσηλεύεται κανένας ασθενής πια στις απλές κλινικές, καθώς όλοι οι τραυματίες πήραν εξιτήριο. Μία ασθενής νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Παπανικολάου» και ένας ασθενής στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου», και οι δύο σε σταθερή βελτιωμένη κατάσταση.
Σύμφωνα με στοιχεία της Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ), οι εξελίξεις από το μέτωπο των τραυματιών είναι ευχάριστες:
«Ευχάριστες οι εξελίξεις με τους τραυματίες από την τραγωδία των Τεμπών που ελπίζουμε να μην ξεχασθεί με τις κηδείες των νεκρών και τα εξιτήρια των τραυματιών. Στα Νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και το νοσοκομείο Κατερίνης δεν νοσηλεύεται κανείς πια στις κλινικές», λέει ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Μιχάλης Γιαννάκος.
Αναλυτικά,
Στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας νοσηλεύονται 9 στις κλινικές σε καλή κατάσταση και 4 στις ΜΕΘ. Η μία γυναίκα μάλιστα αποσωληνώθηκε. Σε σταθερή βελτιωμένη κατάσταση όλοι.
Στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας νοσηλεύονται 4 στις κλινικές σε καλή κατάσταση και ένας στη ΜΕΘ σε σοβαρή κατάσταση. Πρόκειται για τον 20χρονο φοιτητή από το Βόλο, τον μοναδικό επιζώντα από το πρώτο βαγόνι της μοιραίας αμαξοστοιχίας των Τεμπών.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!