Την πρώτη τους εμφάνιση στην πλατεία Συντάγματος έκαναν για πρώτη φορά τα τεθωρακισμένα Marder 1A3 κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής παρέλασης στην Αθήνα για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου.
Τα οχήματα παρελήφθησαν τον περασμένο Οκτώβριο στο πλαίσιο σχετικής συμφωνίας της χώρας μας με τη Γερμανία.
Τα οχήματα είναι μέρος της αναβάθμισης του αξιόμαχου των μονάδων του Στρατού Ξηράς, της επαύξησης της μαχητικής ισχύος τους, καθώς και της ενίσχυσης της διαλειτουργικότητας των μονάδων του Μηχανοκίνητου Πεζικού με εκείνες των τεθωρακισμένων.
Δείτε φωτογραφίες του Newsbeast:
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata9.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata8.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata7.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata6.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata5.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata3.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata2.jpg)
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2023/03/armata.jpg)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!