Viral έγινε η αντίδραση της παρουσιάστριας του Mega, Ράνιας Τζίμα, κατά την διάρκεια συζήτησης στο κεντρικό δελτίο του Mega σχετικά με το πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Η Ράνια Τζίμα αντέδρασε γυρνώντας το κεφάλι της και κοιτώντας στα δεξιά, σε μία παρατήρηση του δημοσιογράφου Γιάννη Πρετεντέρη, ο οποίος σχολίασε τις δηλώσεις του δικηγόρου του σταθμάρχη.
"Έχει αναλάβει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί, στο πλαίσιο της ευθύνης που θα έπρεπε να έχει και έχει, αλλά από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να πούμε οτι δεν πρέπει να επικεντρωνόμαστε στο δέντρο, ενώ πίσω του υπάρχει ένα ολόκληρο δάσος", είπε χαρακτηριστικά ο δικηγόρος του 59χρονου σταθμάρχη, μία δήλωση που προκάλεσε την απορία του Γιάννη Πρετεντέρη σχετικά με το τι εννοούσε.
Δείτε τον επίμαχο διάλογο:
Γιάννης Πρετεντέρης: "Τι εννοούσε ο δικηγόρος του σταθμάρχη, όταν έλεγε ότι "βλέπετε το δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος; Ότι υπάρχει δάσος που δεν το ξέρουμε;"
Μαρία Γογουτσά: "Προφανώς είναι αυτό, που λένε και συζητούν όλοι ότι μπορεί να προκύψει ανθρώπινο λαθος από παθολογικά αίτια, εκείνη την ώρα, ζαλίζεται, πέφτει, λιποθυμάει".
Ράνια Τζίμα: "Εξ ου και η συνέχεια της δήλωσής του. Ότι αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης, που του αναλογεί".
Γιάννης Πρετεντέρης: "Ήταν πριν αυτό".
Ράνια Τζίμα: "Δεν έχει σημασία η σειρά των πραγμάτων. Υπάρχει συγκεκριμένη συλλογιστική. Είναι αυτό που λέει η Μαρία και συζητά τα δύο τελευταία 24ώρα όλη η Ελλάδα. Έκανε το λάθος. Ήταν μόνο αυτό; Μόνο το ανθρώπινο λάθος;".
Γιάννης Πρετεντέρης: "Τι άλλο μπορεί να είναι;".
Ράνια Τζίμα: "Τι άλλο μπορεί να είναι; Όλα αυτά, που δεν έχουν τοποθετηθεί για να προλάβουν το ανθρώπινο λάθος, για να μη θρηνήσουμε τόσα θύματα και τόσους νεκρούς".
Γιάννης Πρετεντέρης: "Δεν αμφισβητούμε, πάντως, ότι το συγκεκριμένο δυστύχημα έγινε από ανθρώπινο λάθος. Δεν αμφισβητείται το ανθρώπινο λάθος".
Ο Πρετεντέρης δεν «καταλαβαίνει» τι εννοεί ο δικηγόρος του σταθμάρχη όταν μιλάει για μερίδιο ευθυνών.Η τοποθέτηση της Ρ. Τζίμα ΔΕΝ άφησε περιθώρια αμφισβήτησης! Γιατί υπάρχει & αυτή η δημοσιογραφία!#Τεμπτη #Τεμπη_Τραγωδια #Τεμπη_έγκλημα #propagogr #MegaGegonota pic.twitter.com/zpRVVrcNpX
— Chrissa Chronopoulou (Χρύσα Χρονοπούλου) (@Chrissa_Chr) March 2, 2023
Σαν το παλιό κρασί.
— Marka2‼️ (@Marka2free) March 2, 2023
Επέστρεψε,στις οθόνες μας,ο καλός άνθρωπος,Γιάννης Πρετεντέρης.
Ευτυχώς που η Ρανια Τζιμα μπορεί και εκφράζει την κοινή λογική απέναντι στην προπαγάνδα του καθεστωτος.
Εξαιρετική στιγμή.#Τεμπη_έγκλημα #εκτροχιασμενο_κρατος #μητσοτακη_παραιτησου #ΝΔ_ΞΕΦΤΙΛΕΣ pic.twitter.com/vG33S9SoXx
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!