«Μαμά πήρε φωτιά το λεωφορείο, μην ανησυχείς, είμαστε όλοι καλά». Αυτή είναι μία από τις μαρτυρίες μαθητή που βίωσε στιγμές αγωνίας την Κυριακή. Φωτιά εκδηλώθηκε, λίγο μετά την έξοδο της Εγνατίας προς το Μέτσοβο, σε λεωφορείο που μετέφερε 52 μαθητές με τρεις συνοδούς.
Τον τρόμο έζησε η μητέρα του 16χρονου Μηνά, όταν δέχθηκε κλήση στο κινητό από τον γιο της, ο οποίος ήταν ένας από τους μαθητές που επέβαινε στο λεωφορείο.
Οι μαθητές επέστρεφαν στη Θεσσαλονίκη αφού είχαν ολοκληρώσει τη σχολική τους εκδρομή στην Κέρκυρα, όταν περίπου στις 14:40 μία μαθήτρια αντιλήφθηκε τη μυρωδιά του καμένου, γεγονός το οποίο μοιράστηκε και με τους φίλους της, αν και εκείνοι δε συμφωνούσαν μαζί της.
«Παιδιά μυρίζει έντονα καμένο» επέμενε, και άμεσα ενημέρωσε τον οδηγό του λεωφορείου, όπως και τον διευθυντή που έτυχε να τους συνοδεύει στην εκδρομή.
«Τα αντανακλαστικά της συμμαθήτριας του γιου μου ήταν εκπληκτικά. Όταν άρχισε να μυρίζει το καμένο το είπε πρώτα στους συμμαθητές της και μετά μπροστά στον οδηγό και διευθυντή», λέει, μιλώντας στο Mega, η Μίκα Γεωργιάδη, μητέρα του μαθητή.
«Θα μπορούσα να πω ότι τα παιδιά μετά τα Τέμπη, έχουν θορυβηθεί πάρα πολύ. Σταμάτησαν άμεσα το λεωφορείο, δεν υπήρξε κανένας πανικός» είπε ακόμη.
«Οι καθηγητές τους κατέβασαν άμεσα, χωρίς πανικό» συμπλήρωσε.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!