Λίγες ημέρες πριν την είσοδο στην Εβδομάδα των Παθών, “το Μοιρολόι της Παναγιάς”, παρουσιάστηκε χτες το βράδυ, στην Αστική Σχολή, από τη χορωδία και ορχήστρα του Συλλόγου Μουσικοφίλων Πιερίας «Πέτρος ο Πελοποννήσιος». Ένας ανθρωποκεντρικός θρήνος για τη μαρτυρική πορεία του Χριστού προς την Σταυρική θυσία, ιδωμένος μέσα από τα μάτια και τα συναισθήματα της τραγικής του μάνας. Τη μουσική επιμέλεια της εκδήλωσης είχε ο Νίκος Κουνατίδης.
Εξάλλου, σε κατανυκτική ατμόσφαιρα, το εμβληματικό έργο του Μιχάλη Αδάμη «Βυζαντινά Πάθη» παρουσιάστηκε το απόγευμα της Τετάρτης, στην Ευαγγελική Εκκλησία, από τη Μικτή Χορωδία Κατερίνης, υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Αδαμίδη.
Χαιρετισμό εκ μέρους του Δημάρχου Κατερίνης Κώστα Κουκοδήμου μετέφερε ο Πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ), Γιάννης Νταντάμης. Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν εκπρόσωποι των τοπικών αρχών, φορέων, συλλόγων και πλήθος φίλων της μουσικής.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!