Η προσάμμωση που είναι απολύτως απαραίτητη για την προστασία των κτισμάτων από τη διάβρωση των κτισμάτων στην Τ.Κ. Παραλίας ξεκίνησε σήμερα στο ύψος της προβλήτας.
Πιο συγκεκριμένα, οι παρεμβάσεις που θα διαρκέσουν έως το τέλος Μαΐου είναι ενταγμένες στις επείγουσες εργασίες προστασίας κτισμάτων από τη διάβρωση των ακτών για την αντιπλημμυρική προστασία, ανάπλαση και ανάδειξη Κοινότητας Παραλίας. Όπως σημειώνουν υπηρεσιακοί παράγοντες του Δήμου Κατερίνης, οι εργασίες για να έχουν όσο το δυνατό καλύτερα αποτελέσματα υλοποιούνται σε μία φάση και όχι τμηματικά.
«Εξασφαλίζουμε το βέλτιστο δυνατό βαθμό προστασίας της παράκτιας ζώνης, των ιδιοκτησιών – περιουσιών των δημοτών και τη βιώσιμη ανάπτυξη του παραλιακού μετώπου» τονίζει ο Δήμαρχος Κώστας Κουκοδήμος, ο οποίος - συνοδευόμενος από τους αντιδημάρχους Γιάννη Συμεωνίδη, Δημήτρη Μορφακίδη και τον πρόεδρο της Τ.Κ. Παραλίας, Γιάννη Μέγκα - πραγματοποίησε επιτόπια αυτοψία στην έναρξη των παρεμβάσεων προσάμμωσης.
Παράλληλα, σε εξέλιξη είναι το μεγάλο έργο των παρεμβάσεων για την αντιμετώπιση της διάβρωσης των ακτών στην Παραλία, ένα σύνθετο φαινόμενο που διαχρονικά ταλανίζει την ευρύτερη περιοχή. Πιο συγκεκριμένα, ξεκίνησε ήδη η κατασκευή του κυματοθραύστη, στο ύψος του Ναυτικού Ομίλου Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!