Τον ποντιακό σύλλογο "Εύξεινος Λέσχη Περιστάσεως” επισκέφθηκε ο υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ Ζήσης Ζάννας όπου και συναντήθηκε με το ΔΣ.
Τα μέλη του ΔΣ ενημέρωσαν τον κ. Ζάννα για τις δραστηριότητες του συλλόγου, την γοργή του ανάπτυξη καθώς αριθμεί λίγα χρόνια παρουσίας παρατάυτα δεκάδες παιδιά και ενήλικες λαμβάνουν μέρος στις χορευτικές, καλλιτεχνικές και πολιτιστικές δράσεις του συλλόγου.
Αναφορά έγινε επίσης και στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πολιτιστικοί σύλλογοι και η έλλειψη στήριξης από την οργανωμένη πολιτεία. Ο κ. Ζάννας από την πλευρά του αφού συνεχάρη το ΔΣ για την προσφορά του, τόνισε την σπουδαιότητα των πολιτιστικών συλλογών που διατηρούν ζωντανή την παράδοση, δίνουν διέξοδο στη νεολαία, και ζωή στην τοπική κοινωνία.
Επίσης δεσμεύτηκε ότι θα σταθεί αρωγός στα αιτήματα του συλλόγου καθώς και σε κάθε προσπάθεια που προάγει τους σκοπούς του, με γνώμονα την μεταλαμπάδευση της ποντιακής παράδοσης και την γενικότερη ακμή του πολιτισμού που τόσο ανάγκη έχει ο τόπος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!