Στα ΚΑΠΗ Κατερίνης διοργανώθηκε η ετήσια πασχαλινή γιορτή διοργανώθηκε σε συνεργασία με τους μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Σβορώνου. Τα παιδιά έψαλαν τα κάλαντα του Λαζάρου, ένα πασχαλινό έθιμο, σηματοδοτώντας την Ανάσταση και τον ερχομό της άνοιξης.
Η χορωδία των ΚΑΠΗ πήρε τη σκυτάλη παρουσιάζοντας χαρούμενους σκοπούς και δημιουργώντας ευχάριστη εορταστική ατμόσφαιρα. Η συγκίνηση μεγάλη, καθώς η συνάντηση όλων συνέθεσε το καταλληλότερο συναισθηματικά κλίμα για την υποδοχή του Πάσχα!
Παρόντες στην εκδήλωση ήταν η Πρόεδρος του Δ.Σ του Δημοτικού Ωδείου, Στεργιανή Χαρισοπούλου, ενώ τη χορωδία συντόνισε η διευθύντρια μουσικής εκπαίδευσης του Δημοτικού Ωδείου Μπέτυ Τσομίδου.
Ο πρόεδρος του ΟΠΠΑΠ, Γιάννης Νταντάμης, μεταφέροντας και τις ευχές του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου, για καλό Πάσχα, τόνισε ότι «η συνεχής προσπάθεια σύγκλισης των γενεών μέσω των δράσεών μας και η ανατροφοδότηση που κερδίζουμε μέσω αυτής είναι το καλύτερο μήνυμα για τον εορτασμό των ημερών του Πάσχα».
Στο τέλος της εκδήλωση τα παιδιά μοίρασαν χειροποίητες κατασκευές στο σχήμα του σταυρού, ενώ τους προσφέρθηκαν σοκολατένιες πασχαλινές λιχουδιές.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!