Σχετικά με το από 21-02-23 περιστατικό εναντίον εκπαιδευτικού του Γυμνασίου Περίστασης, δηλώνουμε τον αυτονόητο αποτροπιασμό μας σε κάθε πράξη βίας και σε οποιαδήποτε μορφή της, απέναντι σε οποιοδήποτε μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας..
Θεωρούμε πλέον επιτακτική την ανάγκη ανάληψης πρωτοβουλιών και παρεμβάσεων από σωματεία εκπαιδευτικών, γονέων και άλλων φορέων, με σκοπό την διαχείριση της έξαρσης των φαινομένων βίας τα οποία πολλαπλασιάζονται και εξαπλώνονται εντός και εκτός των σχολικών μονάδων, ιδιαίτερα το τελευταίο χρονικό διάστημα.
Δική μας πρόταση είναι η προσπάθεια εντοπισμού των αιτιών που προκαλούν τα προαναφερόμενα ζητήματα, με έρευνα σε βάθος και η καταβολή προσπάθειας για θεραπεία τους με τη βοήθεια των ειδικών.
Το Δ.Σ.
της Ένωσης Γονέων
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!