Σε 3 τοπικές κοινότητες, σχεδόν ταυτόχρονα, γιορτάστηκε εχθές το έθιμο του καψίματος της ρόκας, που βρίσκει της ρίζες του στην εποχή της τουρκοκρατίας.
Οι κάτοικοι των χωριών και οι επισκέπτες τους τίμησαν το έθιμο, και αυτό φαίνεται και στις φωτογραφίες που ακολουθούν, απο την προσέλευση του κόσμου.
Φωτογραφίες απο τον Μοσχοπόταμο Πιερίας:
Ρητίνη Πιερίας
Λαγόρραχη Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!