Ο Οργανισμός Πολιτισμού-Αθλητισμού του Δήμου Δίου-Ολύμπου και ο Πολιτιστικός Όμιλος Λιτοχώρου σας προσκαλούν στο Πρώτο Παιδικό Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών «Τάκης Μακρής» την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 στις 7 το βράδυ, στο ανοιχτό θέατρο του πάρκου Λιτοχώρου.
Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν 250 χορευτές από τα παιδικά χορευτικά τμήματα οκτώ πολιτιστικών συλλόγων του Δήμου Δίου-Ολύμπου:
-Εξωραϊστικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέου Παντελεήμονα
-Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δίου «Ολύμπιος Ζευς»
-Πνευματική Κίνηση Λεπτοκαρυάς
-Πολιτιστικός Όμιλος Λιτοχώρου
-Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Σπυρίδωνα «Ο Άγιος Σπυρίδωνας»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Καρίτσας «Ο Όλυμπος»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Πόρων
-Πολιτιστικός Σύλλογος Πλατανακίων «Ο Πόντος»
Το Παιδικό Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δήμου Δίου-Ολύμπου φέρει το όνομα και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του καθηγητή Δημήτρη (Τάκη) Μακρή. Ο Τάκης Μακρής, καθηγητής φυσικής αγωγής και δάσκαλος παραδοσιακών χορών, ήταν από τους πρωτεργάτες του τμήματος παραδοσιακών χορών του Πολιτιστικού Ομίλου Λιτοχώρου.
-Εξωραϊστικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέου Παντελεήμονα
-Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δίου «Ολύμπιος Ζευς»
-Πνευματική Κίνηση Λεπτοκαρυάς
-Πολιτιστικός Όμιλος Λιτοχώρου
-Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Σπυρίδωνα «Ο Άγιος Σπυρίδωνας»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Καρίτσας «Ο Όλυμπος»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Πόρων
-Πολιτιστικός Σύλλογος Πλατανακίων «Ο Πόντος»
Το Παιδικό Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δήμου Δίου-Ολύμπου φέρει το όνομα και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του καθηγητή Δημήτρη (Τάκη) Μακρή. Ο Τάκης Μακρής, καθηγητής φυσικής αγωγής και δάσκαλος παραδοσιακών χορών, ήταν από τους πρωτεργάτες του τμήματος παραδοσιακών χορών του Πολιτιστικού Ομίλου Λιτοχώρου.
Σας προσκαλούμε να απολαύσετε μία βραδιά γεμάτη παραδοσιακές μελωδίες και χορούς από τον Πόντο, τη Μικρά Ασία, τη Θράκη, την Ήπειρο και τη Μακεδονία.
Σε περίπτωση βροχόπτωσης, η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, την ίδια ώρα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λιτοχώρου «Πύρρος Δήμας».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!