Στο πένθος βυθίστηκε το ελληνικό μπάσκετ στο άκουσμα της είδησης του θανάτου του Αλέξανδρου Βαρυτιμιάδη, σε ηλικία μόλις 29 ετών.
Έδινε μάχη για χρόνια με τον καρκίνο. Τον είχε ξεπεράσει, όμως τελικά νικήθηκε και σκόρπισε θλίψη στο ελληνικό μπάσκετ, στον ελληνικό αθλητισμό γενικότερα με όσους τον γνώρισαν να μιλούν με τα καλύτερα λόγια για τον χαρακτήρα του.
Ο 29χρονος Αλέξανδρος Βαρυτιμιάδης, είχε αγωνιστεί σε ηλικία 17 ετών στον ΠΑΟΚ, με προπονητή τον Σούλη Μαρκόπουλο ενώ κατά τη διάρκεια της καριέρας του συνεργάστηκε επίσης και με άλλους αξιόλογους τεχνικούς όπως ο Κώστας Φλεβαράκης και ο Γιάννης Καστρίτης.
Είχε φορέσει επίσης τις φανέλες του Φίλιππου Βέροιας, των Τρικάλων, ενώ συμμετείχε και στα πρωταθλήματα της Σουηδίας και της Αυστρίας.
Εκτός από το ελληνικό πρωτάθλημα, ο Βαρυτιμιάδης αγωνίστηκε τόσο στη Σουηδία, όσο και στην Αυστρία.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!