Ο Γιώργος Κατρούγκαλος έγινε ένα από τα κεντρικά πρόσωπα των τελευταίων ημερών της προεκλογικής περιόδου, αφού με τις δηλώσεις του για τις ασφαλιστικές εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών προκάλεσε σάλο.
Ο ίδιος ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από τα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ αλλά αυτό δεν ήταν δυνατόν.Δεδομένου πως όταν ο Γιώργος Κατρούγκαλος ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από τα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ, αυτά είχαν επικυρωθεί από τον Άρειο Πάγο και άρα δεν μπορούσε να μην είναι υποψήφιος.
Κάπως έτσι, ο πρώην υπουργός όχι μόνο ήταν στα ψηφοδέλτια αλλά πήρε και μερικές χιλιάδες ψήφους.
Ο Γιώργος Κατρούγκαλος ήταν υποψήφιος στον Βόρειο Τομέα της Β’ Αθηνών.
Εκεί, με την ενσωμάτωση σε ό,τι αφορά στους σταυρούς να έχει φτάσει στο 93,76%, ο πρώην υπουργός λαμβάνει 3.155 ψήφους.
Ο σάλος με τον Γιώργο Κατρούγκαλο έγινε μερικά 24ωρα πριν από τις εκλογές της 21ης Μαΐου, όταν ο υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, απαντώντας σε ερώτηση του Άδωνι Γεωργιάδη με τον οποίο ήταν καλεσμένοι στο Blue Sky, είπε ότι αν ο ΣΥΡΙΖΑ κέρδιζε τις εκλογές θα έπρεπε να επαναφέρει το μέτρο των ασφαλιστικών κρατήσεων 20% στους ελεύθερους επαγγελματίες, σε σύνδεση με το εισόδημά τους.
Ο Άδωνις Γεωργιάδης ρώτησε τον Γιώργο Κατρούγκαλο αν ο ΣΥΡΙΖΑ θα επαναφέρει τον νόμο Κατρούγκαλου, ο ίδιος απάντησε «ναι» και εξήγησε πως «είναι απόλυτα λογικό να συνδέεται με το εισόδημα η ασφαλιστική υποχρέωση και όχι με ένα αυθαίρετο ποσό της επιλογής».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!