Ένας μαθητής από τη Θεσσαλονίκη έστειλε μήνυμα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε λύκειο των Αθηνών, απειλώντας ότι θα εισβάλει στο σχολικό συγκρότημα με καλάσνικοφ.
Κατόπιν ερευνών της αστυνομίας προέκυψε ότι ο αποστολέας του μηνύματος βρίσκεται στα Διαβατά Θεσσαλονίκης. Όπως έγινε γνωστό, πρόκειται για 16χρονο, μαθητή λυκείου, ο οποίος συνελήφθη.
Αρχικά υπέδειξε έναν συνομήλικο φίλο του από την Αθήνα ως αποστολέα τού ηλεκτρονικού μηνύματος, αλλά στη συνέχεια ομολόγησε, κάνοντας λόγο για φάρσα. Όπως φέρεται να είπε μάλιστα, ο φίλος του ήταν εκείνος που του υπέδειξε να στείλει το μήνυμα.
Ο ανήλικος οδηγήθηκε στην εισαγγελέα ποινικής δίωξης η οποία του απήγγειλε δίωξη και όρισε ρητή δικάσιμο στο αρμόδιο Δικαστήριο Ανηλίκων, όπως επίσης και για τον φίλο του στην Αθήνα.3
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!