Την Αστυνομική Διεύθυνση και την Πυροσβεστική Υπηρεσια Κατερίνης επισκέφθηκε ο υποψήφιος βουλευτής Πιερίας με τον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ κ.Ζήσης Ζάννας.
Σε συνάντηση με την Ένωση Αστυνομικών Κατερινης ο κ.Ζάννας άκουσε με προσοχή τα προβλήματα που τους απασχολούν όπως το επίδομα επικινδυνότητας, η γήρανση του προσωπικού, οι μετακινήσεις των αστυνομικών που αποδυναμώνουν τα αστυνομικά τμήματα του νομού μας αλλά και το κτιριακό πρόβλημα της διεύθυνσης.
Ο κ.Ζάννας αφού εξήρε την στάση των αστυνομικων της περιοχής μας καθώς σε δύσκολες περιόδους όπως κατά την διάρκεια της πανδημίας με σθένος και αυταπάρνηση κλήθηκαν να φέρουν σε πέρας υπηρεσίες πέραν των αρμοδιοτήτων τους, τόνισε τον σπουδαίο θεσμικό ρόλο της Αστυνομίας, ο οποίος εγγυάται την ασφάλεια του πολίτη ως ένα συλλογικό δικαίωμα και βασικό άξονα της δημοκρατίας μας.
Στη Πυροσβεστική Υπηρεσία ο κ.Ζάννας ενημερώθηκε από τους αρμόδιους υπεύθυνους και το προσωπικό για την λειτουργία και το έργο της Πυροσβεστικής.
Κατά την διάρκεια της συζήτησης ο κ.Ζάννας έδωσε έμφαση στα προβλήματα της υπηρεσίας όπως αυτό της υποστελέχωσης, της ένταξης στα ΒΑΕ, της απορρόφησης οικονομικών προγραμμάτων ενίσχυσης του εξοπλισμού, οχημάτων κλπ από την Ευρώπη μέσω των περιφερειών αλλά και το πλαίσιο μετακινήσεων των πυροσβεστών σε άλλους νόμου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!