Ο δήμος Πύδνας-Κολινδρού, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, θα συμμετάσχει στην εκδήλωση "Η Φλόγα της Μνήμης", μια εκδήλωση μνήμης και τιμής, που αποτελεί́ πρωτοβουλία της Κεντρικής Ενώσεως Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ) εν όψει της επετείου για την 19η Μαΐου, Ημέρα Μνήμης της Ποντιακής Γενοκτονίας. Στο πλαίσιο αυτό́, την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 και ώρα 19:30 θα πραγματοποιηθεί́ σχετική́ εκδήλωση στην πλατεία της Κοινότητος Μακρυγιάλου, με συμμετοχή́ όλων των Ποντιακών Σωματείων του δήμου μας.
Η μαζική συμμετοχή των συνδημοτών μας θα αποτελέσει το καλύτερο μνημόσυνο στη μνήμη των 350.000 Ελλήνων Ποντίων που εξολοθρεύθηκαν από τους Νεοτούρκους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!