Σήμερα το μεσημέρι συγγενείς και φίλοι θα πουν το τελευταίο αντίο στο άτυχο βρέφος που έχασε τη ζωή του όταν ο πατέρας του το ξέχασε κλειδωμένο στο αυτοκίνητο.
Το μωρό θα κηδευτεί στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών στην Άρτα και επειδή το βρέφος ήταν αβάπτιστο, πριν από την κηδεία θα του δοθεί το όνομα Λυδία.
Υπενθυμίζεται ότι ο πατέρας αφέθηκε ελεύθερος την Παρασκευή το μεσημέρι μετά την απολογία του, με τον περιορισμό της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα.
«Το παιδί είχε αποκοιμηθεί στο καρεκλάκι. Αντί να στρίψω αριστερά στον βρεφονηπιακό σταθμό, έστριψα δεξιά και πήγα στη δουλειά μου. Κλείδωσα το αυτοκίνητο και έφυγα με το υπηρεσιακό για Λευκάδα. Όταν με κάλεσε η γυναίκα μου στο τηλέφωνο στις 14:40, ρωτώντας με πού είναι το παιδί μας, της απάντησα στον βρεφονηπιακό σταθμό. Εκείνη μου είπε ότι βρίσκεται εκεί και την ενημερώνουν ότι το παιδί δεν ήρθε. Τότε συνειδητοποίησα ότι δεν το είχα πάει. Μπήκα ανάποδα στοn δρόμο και έφτασα στο αυτοκίνητο μου. Το παιδί μου ήταν νεκρό» φέρεται να είπε, μεταξύ άλλων, στην απολογία του.
«Αισθάνομαι ένας άχρηστος άνθρωπος. Θα ήθελα να μη ζω εγώ και να ζει το παιδί μου» είπε ακόμη στον δικηγόρο του ο 37χρονος, μόλις άκουσε την απόφαση να αφεθεί ελεύθερος.
«Η αγάπη των δύο γονιών θα ξεπεράσει το θάνατο του παιδιού. Το παιδί δεν κοιμήθηκε το βράδυ γιατί είχε κολικούς και έμειναν όλο το βράδυ ξύπνιοι. Υπήρχε και το άγχος της εργασίας. Ήταν μία δύσκολη μέρα για αυτόν. Η γυναίκα πριν λίγο μέρες είχε ένα τροχαίο ατύχημα μαζί με το παιδί, και δεν ήθελε να οδηγεί», είπε ειδικότερα ο δικηγόρος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!