Ολοκληρώθηκε η κατασκευή του ταμιευτήρα άρδευσης στη θέση “Ξηροκάμπι” της Βροντούς, χωρητικότητας 134.000 κυβικών μέτρων και πλέον ξεκίνησε να γεμίζει με νερό. Πρόκειται για έργο προϋπολογισμού 620.000 ευρώ, που χρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα “Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2014-2020”, με συγχρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης.
Ο νέος ταμιευτήρας, θα συνδράμει ουσιαστικά στην άρδευση και θα βοηθήσει τους παραγωγούς που δραστηριοποιούνται στην ευρύτερη περιοχή. Σημειώνεται ότι τα τελευταία τρία χρόνια αυξήθηκαν σημαντικά οι καλλιέργειες στη συγκεκριμένη περιοχή, καθιστώντας αναγκαία τη λειτουργία του νέου ταμιευτήρα άρδευσης.
Ο Δήμος Δίου-Ολύμπου προχωρά άμεσα στον σχεδιασμό νέας αντίστοιχης δεξαμενής, προκειμένου την επόμενη τετραετία να λυθεί οριστικά το πρόβλημα της άρδευσης στην περιοχή.
Η σύμβαση για την υλοποίηση του έργου υπογράφηκε το 2021 και σήμερα το έργο ολοκληρώνεται. Είναι ένα έργο που απασχόλησε πολλές διοικήσεις του Δήμου για πάνω από μία δεκαετία και οι οποίες εργάστηκαν γι’ αυτό.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!