Στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα πλανάται η διάθεση των εταιριών δημοσκοπήσεων, να δημιουργήσουν την πεποίθηση ότι προέβλεψαν το εκλογικό αποτέλεσμα! Δεν υπάρχει καμία αλήθεια σ αυτόν τον ισχυρισμό.
Απέτυχαν στα βασικά αποτελέσματα των εκλογών. Ουδείς έδινε στον Μητσοτάκη πάνω από 40% και στον Τσίπρα, ακριβώς τα μισά, ενώ η συνήθης αναφορά στον Ανδρουλάκη τον περιόριζε σε μονοψήφιο ποσοστό.
Μεταξύ μας: αυτή τη φορά η πραγματικότητα ξεπέρασε και την πιο οργιώδη φαντασία. Ποιος έβλεπε από πριν, την εικόνα που άρχισε να αναδύεται όταν έκλεισαν οι κάλπες;
Από αυτή την άποψη οι δημοσκόποι είναι ευτυχείς με την αποτυχία τους.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, με τις «κολώνες» και τις «πίτες» τους, διαμορφώθηκαν συνθήκες αυτοεκπληρούμενης προφητείας που ενίσχυσε τον Μητσοτάκη.
Αν και με ένα κόμμα σαν τον ΣΥΡΙΖΑ απέναντί του δεν τη χρειάσθηκε. Και αδίκως τον λαχτάρησαν κάποιες δημοσκοπήσεις για διαφορές πέντε μονάδων και άλλα διηγήματα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!