Στο «2ο Φεστιβάλ Πάρκου Κατερίνης», το πρωί της Τετάρτης 17/05, περίπου 200 μαθητές από τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Κατερίνης συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά επιδαπέδια παιχνίδια και διαδραστικές δράσεις για το περιβάλλον και την ανακύκλωση στο πλαίσιο του προγράμματος Followgreen του Δήμου Κατερίνης.
Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα:
- να εκπαιδευτούν μέσω παιχνιδιών, όπως μπάσκετ και τροχού της ανακύκλωσης, απαντώντας σε ερωτήσεις για την ορθή διαχείριση των ανακυκλώσιμων υλικών και κερδίζοντας πόντους για την ομάδα τους
- να μάθουν για τη χρήση του κόμποστ τοποθετώντας σε βιοδιασπώμενα γλαστράκια λαχανικά, φυτά ή σπόρους τα οποία στη συνέχεια έπαιρναν σπίτι τους για φύτευση
Έτσι, μέσα από το παιχνίδι, τα παιδιά ανακαλύπτουν ότι η ανακύκλωση είναι μια εύκολη αλλά και απαραίτητη συνήθεια για την προστασία του περιβάλλοντος και την εξοικονόμηση των φυσικών πόρων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!