Με επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο χώρο του Μνημείου της Πλατείας Ελευθερίας από εκπροσώπους τοπικών αρχών, φορέων, αντιστασιακών οργανώσεων, η Κατερίνη, η Πιερία απέδωσαν σήμερα με ευλάβεια και σεβασμό, την οφειλόμενη τιμή προς τους πολεμιστές, τους αγωνιστές, τους νεκρούς και τα θύματα του αγώνα του Ελληνικού Λαού εναντίον των εχθρικών στρατευμάτων κατοχής.
Τον Δήμαρχο Κατερίνης Κώστα Κουκοδήμο εκπροσώπησε στις εκδηλώσεις, ο Αναπληρωτής Δημάρχου Γιώργος Νταντάμης.
«Τιμούμε τους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης εναντίον των στρατευμάτων Κατοχής στη διάρκεια του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου. “Ζωντανεύουμε” τις αξίες τις οποίες υπηρέτησαν: την ελευθερία, την ανεξαρτησία, την εθνική αξιοπρέπεια. Η σημερινή ημέρα πανελλαδικού εορτασμού συνιστά φωτεινό παράδειγμα υψηλών ιδανικών και πρότυπο ηρωισμού. Ας είναι αιωνία η μνήμη τους!» τόνισε σε δήλωσή του, ο Αναπληρωτής Δημάρχου Γιώργος Νταντάμης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!