Μια καθόλα αξιόλογη πρωτοβουλία ενημερωτικού χαρακτήρα για την τοπική κοινότητα, υλοποίησε την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023 στην πλατεία του δημοτικού πάρκου Κατερίνης, η 12η Τοπική Ομάδα Υγείας (Τ.ΟΜ.Υ) Κατερίνης της 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας (ΥΠΕ) Μακεδονίας.
Η ενημέρωση αφορούσε τις αλλεργίες που ως γνωστόν βρίσκονται σε έξαρση αυτή την περίοδο και σύμφωνα με ιατρικές μελέτες ένας στους πέντε Έλληνες νοσεί από την επονομαζόμενη κατάσταση «υπερευαισθησίας» στο ανοσολογικό σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού.
Με επικεφαλής τον συντονιστή της 12ης Τ.ΟΜ.Υ. Κατερίνης, γενικό και οικογενειακό ιατρό, Ηλία Παπαδόπουλο και το προσωπικό της Ομάδας Υγείας, το κοινό είχε την ευκαιρία να πληροφορηθεί για το ζήτημα των αλλεργιών, να ακούσει τις συμβουλές αντιμετώπισης του προβλήματος, τις αιτίες που προκαλούν τη νόσο, τα συμπτώματα και μέσω αναλυτικού εντύπου να γνωρίσει τους τρόπους θεραπείας.
Επαινετή καθόλα η πρωτοβουλία του γενικού και οικογενειακού ιατρού κ. Παπαδόπουλου και των συνεργατών του.
Ρεπορτάζ: Περικλής Χατζηγιάννης
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!