Η ακρίβεια γονατίζει κάθε οικογενειακό προϋπολογισμό, αφού τα ράφια στα… σούπερ μάρκετ τείνουν να γίνουν «απαγορευμένη ζώνη» μιας και οι τιμές ολοένα και αυξάνονται – ακόμα και κατά 18% σε ορισμένες περιπτώσεις όπως είναι στο γάλα, στα αυγά αλλά και στα φάρμακα.
Συγκεκριμένα, όπως ανέφερε το Σάββατο (10/06) στο MEGA ο φοροτεχνικός, Μιχάλης Αντωνόπουλος, «όλα τα προϊόντα έχουν μια τεράστια αύξηση η οποία δεν δικαιολογείται». Ακόμα, ο ίδιος επεσήμανε: «Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι τόσο η ενεργειακή κρίση, βοήθησε και αυτή στην αύξηση των τιμών. Σίγουρα υπάρχει και αισχροκέρδεια, γιατί οι τιμές και για την ενεργειακή κρίση είχαν ανέβει. Τώρα βλέπουμε ότι και το πετρέλαιο έχει πέσει, αλλά αντί να πέφτουν οι τιμές, συνεχίζουν και ανεβαίνουν».
Ακόμα, στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή του MEGA, έγινε λόγος για ανάγκη περαιτέρω ελέγχων στην αγορά και τονίστηκε ότι ενώ υπάρχει ονομαστική αύξηση του μισθού, στην πραγματικότητα αυτό δεν ισχύει και έτσι η αγοραστική δύναμη των καταναλωτών είναι μειωμένη.
Ειδικότερα, για τον μήνα Μάιο, πολλά ήταν τα προϊόντα που στα οποία αυξήθηκε η τιμή τους όπως είναι τα φάρμακα, το γάλα και ο καφές.
- Φάρμακα: +18,6%
- Γάλα – Αυγά: +18%
- Ελαιόλαδο: +15,8%
- Λοιπά τρόφιμα: +14,2%
- Είδη άμεσης κατανάλωσης: +13,9%
- Καφές – Τσάι: +13,2%
- Αναψυκτικά – χυμοί: +12,9%
- Κρέας: +11,9 %
- Ψωμί – Δημητριακά: +11,1%
- Ζάχαρη – Παγωτά: +10,3%
- Λαχανικά: +9,7 %
- Ψάρια: +5,2%
- Φρούτα: + 2,6%
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!