Τις πολύτιμες δωρεάν υπηρεσίες κοινωνικής πολιτικής & πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, θα συνεχίσουν να απολαμβάνουν χιλιάδες πολίτες που ανήκουν στις ευάλωτες και ειδικές ομάδες (όπως ΑμεΑ, άποροι, άνεργοι, μονογονεϊκές οικογένειες, πρόσφυγες κ.α.) από το Κοινωνικό Ιατρείο του Δήμου Κατερίνης. Την ιδιαίτερα θετική αυτή εξέλιξη σηματοδοτεί η χρηματοδότηση ύψους 184.090,46, που εξασφάλισε ο Δήμος Κατερίνης, μέσω ένταξης στο πρόγραμμα «Κεντρική Μακεδονία 2021-2027», με συγχρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και ημερομηνία λήξης της πράξης, την 31η Μαίου 2026.
Παράλληλα, από το Ε.Π. Κεντρική Μακεδονία 2014-2020 εγκρίθηκε η «Αύξηση προϋπολογισμού κατά 24.642,35 ευρώ», προκειμένου να καλυφθούν πλήρως οι υποχρεώσεις του Κοινωνικού Ιατρείου του Δήμου Κατερίνης και να παραταθεί το χρονοδιάγραμμα για το οικονομικό αντικείμενο από 31- 05-2023 σε 30-09-2023.
Υπενθυμίζεται, ότι, απλώνοντας δίχτυ κοινωνικής πολιτικής & πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, ο Δήμος Κατερίνης δημιούργησε πριν 2 περίπου χρόνια και στελέχωσε το Κοινωνικό Ιατρείο, σε ένα ιατρικά και τεχνολογικά άρτια εξοπλισμένο κτίριο στο χώρο του παλαιού Νοσοκομείου (διασταύρωση των οδών 7ης Μεραρχίας & Νοσοκομείου), το οποίο παραχωρήθηκε από τη Διεύθυνση Δασών Πιερίας.
Επιπλέον, με συντονισμένες ενέργειες εξασφάλισε αρχικά τη χρηματοδότηση του κόστους λειτουργίας, στο πλαίσιο της «Στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης Κατερίνης» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κεντρική Μακεδονία» 2014-2020 και τον εξοπλισμό από δωρεά του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης. Τέλος, προσέλαβε το επιστημονικό προσωπικό (Ιατρό, νοσηλεύτρια και διοικητικό υπάλληλο) με διαδικασίες ΑΣΕΠ.
«Στον Δήμο Κατερίνης, αποδεικνύουμε στην πράξη, ότι, αξιοποιούμε κάθε διαθέσιμη πηγή χρηματοδότησης, με στόχο να πυκνώσουμε το “πλέγμα” αλληλεγγύης που έχει ανάγκη ο τόπος μας. Ο στόχος και το στοίχημά μας, να έχουν και οι ευάλωτες ομάδες πληθυσμού πρόσβαση στην Υγεία, με τη λειτουργία του Κοινωνικού Ιατρείου έγιναν πράξη. Μια ουσιαστική παρέμβαση, που ανακουφίζει την τοπική κοινωνία και ενισχύει τις κοινωνικές δομές στον Δήμο μας. Και συνεχίζουμε» σημειώνει ο Δήμαρχος Κώστας Κουκοδήμος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!