Γιατροί αποκάλυψαν ότι η ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος δεν είναι μόνο βαθιά στο δέρμα.
Ειδικός είπε: «Νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι οι άνθρωποι μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία του σώματός τους, ανεξάρτητα από το περιβάλλον τους».
Και συνέχισε: «Και εκεί που ξεκινάει είναι το αυτόνομο νευρικό σας σύστημα», εξηγώντας ότι «ελέγχει τις αυτόματες λειτουργίες» όπως η εφίδρωση και η αναπνοή.
Εκεί, «απελευθερώνονται ορμόνες για τον έλεγχο της θερμοκρασίας».
Τα επίπεδα άγχους, το κάπνισμα, η μυϊκή μάζα και η διατροφή παίζουν αναπόσπαστο ρόλο στη θερμοκρασία του σώματος, πρόσθεσε.
Ακόμα η ειδικός είπε: «Πολλοί άνθρωποι, όταν είναι υπό άγχος, μπορούν σίγουρα να αντιληφθούν ότι ζεσταίνονται περισσότερο από τους γύρω τους. Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα μπορεί να ειπωθεί για το ότι εάν καταναλώνετε πικάντικα τρόφιμα, καφεΐνη ή ακόμα και πολύ αλκοόλ, μπορεί επίσης να επηρεάσει το αυτόνομο νευρικό σας σύστημα και να αυξήσει τον καρδιακό σας ρυθμό».
Επιπλέον, περισσότερο σωματικό λίπος κάνει τους ανθρώπους να ζεσταίνονται περισσότερο.
Τέλος η ειδικός είπε: «Αυτός μπορεί να είναι ο λόγος που πολλοί ηλικιωμένοι αισθάνονται πιο κρύοι από τους νεότερους. Ακριβώς επειδή το στρώμα λίπους κάτω από το δέρμα που εξοικονομεί θερμότητα μπορεί να λεπτύνει καθώς οι άνθρωποι μεγαλώνουν».
Ορισμένα φάρμακα θα μπορούσαν επίσης να κάνουν τους ανθρώπους να αισθάνονται έξαψη και φυσικά το φύλο είναι επίσης ένας παράγοντας – οι γυναίκες κρυώνουν περισσότερο όταν βάλετε χαμηλά τη θερμοκρασία στο κλιματιστικό.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!