Το ΚΔΑΠ –Σβορώνου της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Κατερίνης, στο πλαίσιο ενημερωτικής δράσης για τα παιδιά επισκέφτηκαν χτες Τετάρτη, οι (επισκέπτριες υγείας) Δέσποινα Τοπάλη και Χριστίνα Κουσίδου του Κέντρου Υγείας. Στη διάρκεια της δράσης, έγινε ενημέρωση, η οποία επικεντρώθηκε σε θεματολογία σχετική με:
- Προστασία από τα κουνούπια
- Πρακτικές συμβουλές για τον καύσωνα
Όπως είναι γνωστό, με την υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας και την παράδοση της επίσημης σφραγίδας της Υποψήφιας Πόλης Φιλικής προς τα Παιδιά, ο Δήμος Κατερίνης εντάσσεται στο παγκόσμιο πρόγραμμα της UNICEF, Πόλεις Φιλικές προς τα Παιδιά, με σκοπό τη μετατροπή αστικών κέντρων και κοινοτήτων σε πόλεις όπου υπηρεσίες, παροχές, προγράμματα και δημόσιοι χώροι αναπροσαρμόζονται με επίκεντρο τις ανάγκες των παιδιών και των νέων.
Η Κατερίνα Σαμαλή, υπεύθυνη για τη UNICEF στον Δήμο Κατερίνης δήλωσε με αφορμή τη δράση: «Βασικό μέλημα μας – μεταξύ άλλων – είναι η ενημέρωση των ίδιων των παιδιών για τα δικαιώματά τους και η εξοικείωσή τους με την πρόληψη. Κανένα παιδί δεν πρέπει να στερείται το δικαίωμα στην ενημέρωση, πόσω μάλλον όταν αφορά στην προστασία της υγείας του. Ευχαριστούμε θερμά το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου Υγείας για την αγαστή συνεργασία και την πολύτιμη προσφορά τους».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!