Ο Δήμος Κατερίνης και ο Οργανισμός Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ), μέσω της ετήσιας κορυφαίας αθλητικής – πολιτιστικής γιορτής: «ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ» και με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την τραγική επέτειο, τιμούν τη μνήμη του δημάρχου Κατερίνης Αιμίλιου Ξανθόπουλου, που μαζί με 40 πατριώτες από τον Άγιο Δημήτριο και το Λιβάδι εκτελέσθηκαν από τους Γερμανούς το 1943, στην περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού. Αυτό θα είναι το κεντρικό θέμα της μίας όψης του πρωτότυπου μεταλλίου, που θα απονεμηθεί σε όλους όσοι στις 24/09, διανύσουν την όμορφη και ιστορική διαδρομή από το Πλατανόδασος έως τη Νεοκαισάρεια.
Παράλληλα, στη δεύτερη όψη θα αποτυπώνονται οι διακρίσεις και οι βραβεύσεις που έλαβε η περυσινή διοργάνωση (tourism awards κ.α.).
«Τιμούμε μέσα από το μετάλλιο της ετήσιας αθλητικής μας γιορτής, τη θυσία του Δημάρχου Αιμίλιου Ξανθόπουλου και των προγόνων μας, την οποία δεν την ξεθωριάζει ο χρόνος. Χαράχτηκε ανεξίτηλη στη μνήμη μας και ανυψώθηκε στη σφαίρα του ηρωισμού και των ιδανικών» σημειώνει σε δήλωσή του, ο Δήμαρχος Κατερίνης, Κώστας Κουκοδήμος.
Οι εγγραφές …. «τρέχουν»
Οι εγγραφές για τον αγώνα – θεσμό συνεχίζονται και ήδη καταγράφεται ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή. Εξασφαλίστε τη θέση σας στις λίστες εκκίνησης!
Οι δηλώσεις συμμετοχής (ατομικές και ομαδικές) γίνονται μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της διοργάνωσης www.katerini.gr, καθώς και στο επισυναπτόμενο link: https://event.athletopia.com/treho-gia-tin-katerini?step=1
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!