Μ’ ένα εύγλωττο αλλά και αυστηρό συγχρόνως κείμενο η υποψήφια Δημοτική Σύμβουλος Κατερίνης της «Εκκίνησης» που ανάρτησε στον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook αργά εχθές, αναφέρθηκε στο επίκαιρο γεγονός της δολοφονίας του αδικοχαμένου φιλάθλου της ΑΕΚ Μιχάλη Καστσουρή. κατά την διάρκεια των επεισοδίων της Δευτέρας (7/8/2023), θέτοντας σοβαρά ερωτήματα για την κοινωνία και το ποδόσφαιρο.
Συγκεκριμένα έγραψε η κ. Χριστίδου:
«Για μια ακόμη φορά δυστυχώς γίναμε θεατές ενός "θεάματος" σκληρού,
στυγνού και απεχθούς.
Πότε επιτέλους θα
λειτουργήσουμε ως άνθρωποι!;
Ως απλοί θεατές της
αγαπημένης μας ομάδας χωρίς φανατισμό, χωρίς βία!;...
Η προχθεσινή οπαδική
δολοφονία συνιστά άλλη μια ακραία εκδήλωση φανατισμού και μίσους.
Έκκληση προς όλα τα
κράτη: να γαλουχηθούν οι νέες γενιές με πρωταρχικό μέλημα την ενσυναίσθηση...
Πρώτα αυτή κι έπειτα
οι γνώσεις "επί παντός επιστητού"...
Απαραίτητη κρίνεται η
καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και η ανάπτυξη της κρίσης από την παιδική ηλικία,
ώστε να μπορεί ο καθείς ως ενήλικας πλέον να διαχωρίζει τη θέση του και να
απέχει από πιθανές και ανάλογες γεμάτες μίσος και βία επιρροές...
Φτάνει πια!
Καταδικάζουμε κάθε
μορφή βίας!!
Όχι άλλο παιδί θυσία
στην ανηλεή αδιέξοδη διαδρομή της οπαδοαλλοφροσύνης, επειδή πήγε να
παρακολουθήσει την αγαπημένη του ομάδα!!
Ελ.Χριστίδου»
Η ανάρτησή της:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!