Έναν ατελείωτο Γολγοθά βιώνει ένας κάτοικος χωριού στην Ηλεία, από την ημέρα που είδε ένα βουνό να καταπλακώνει το σπίτι του μετά από κατολίσθηση.
Η περιπέτειά του ξεκίνησε ένα βράδυ του Ιανουαρίου στο χωριό Χειμαδιό, όταν ο κ. Στέφανος άκουσε ένα κρότο και όλα έγιναν μέσα σε μία στιγμή. Το βουνό, που βρισκόταν πάνω από το σπίτι του, υπέστη κατολίσθηση, με αποτέλεσμα να καταστραφεί το σπίτι του.
«Όλα ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2023. Τη νύχτα ακούσαμε ένα θόρυβο. Έπεσε το βουνό πάνω στο σπίτι κι από τότε ξεκίνησε ο μεγάλος μου Γολγοθάς», δήλωσε ο ίδιος στο MEGA.
Όπως είπε, απευθύνθηκε στον Δήμο Πύργου, ο οποίος έστειλε κλιμάκιο με μηχανικούς για να εκτιμήσουν την κατάσταση. Οι μηχανικοί έκριναν πως η κατάσταση ήταν επικίνδυνη και πως έπρεπε να προχωρήσουν σε αποκατάσταση, με τον κ. Στέφανο να επικοινωνεί με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας κι έκτοτε… περιμένει μία απάντηση.
Κινδυνεύει ολόκληρο το χωριό
Ωστόσο, δεν είναι μόνο το σπίτι του κ. Στέφανου που έχει υποστεί ζημιές, αλλά και ολόκληρο το χωριό κινδυνεύει, καθώς μία ακόμα κατολίσθηση απειλεί τη δεξαμενή του χωριού, που βρίσκεται κοντά στο σπίτι του.
«Με την υποχώρηση αυτή που έγινε, καταλαβαίνετε τον κίνδυνο που υπάρχει. Δεν υπολογίζουν τις ανθρώπινες ζωές που θα χαθούν, τουλάχιστον ας υπολογίσουν τους 500 κατοίκους που θα μείνουν χωρίς νερό», δήλωσε.
Πλέον, ο κ. Στέφανος ζει με τα παιδιά του, καθώς το σπίτι του κρίνεται ακατάλληλο για να κατοικήσει και απηύθυνε έκκληση στα αρμόδια όργανα μέσω του MEGA να γίνει η μελέτη και να προχωρήσουν τα έργα ώστε να επιστρέψει στο σπίτι του.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!