Βελτιώνεται σταδιακά ο καιρός, από τα βόρεια προς τα νότια, ενώ θα έχουμε και υποχώρηση της σκόνης προς τα νοτιοανατολικά, με αποτέλεσμα τη βελτίωση της διαύγειας στην ατμόσφαιρα. Κάποια σύννεφα τοπικά αυξημένα θα παραμείνουν, δίνοντας μάλιστα ασθενείς τοπικές βροχές στα δυτικά, στην ανατολική Θράκη και στα νησιά του ανατολικού Αιγαίο. Στις περισσότερες περιοχές θα επικρατήσουν αραιές συννεφιές που θα εναλλάσσονται με διαστήματα ηλιοφάνειας.
Μετά το μεσημέρι ο καιρός θα παρουσιάζει μεγαλύτερα ανοίγματα ηλιοφάνειας, με λίγο πιο πυκνές συννεφιές στα δυτικά-βορειοδυτικά, όπου δεν αποκλείεται να διατηρηθούν κάποιες ασθενείς τοπικές βροχές.
Οι άνεμοι θα παραμείνουν νότιοι φτάνοντας τα 5 με 6 μποφόρ τοπικά στα πελάγη. Η θερμοκρασία θα είναι ελαφρώς πιο χαμηλή σε σχέση με την Πέμπτη, φτάνοντας τους 26 με 27 βαθμούς στα ηπειρωτικά και σε νησιά του Αιγαίου. Ιδιαίτερα αυξημένη θα παραμείνει η υγρασία σε όλη τη χώρα.
Η Αττική θα έχει εναλλαγές διαστημάτων συννεφιάς με διαστήματα ηλιοφάνειας.
Οι άνεμοι νότιοι στον Ευβοϊκό θα φτάσουν τα 4 με 5 μποφόρ και η θερμοκρασία στους 16 με 26 βαθμούς Κελσίου.
Η Κεντρική Μακεδονία θα έχει αραιές συννεφιές κατά διαστήματα πιο πυκνές μέσα στην ημέρα.
Οι άνεμοι νότιοι στα 3 με 4 μποφόρ και η θερμοκρασία στους 16 με 25 βαθμούς Κελσίου.
Το Σάββατο της 28η Οκτώβρη θα έχουμε αραιές συννεφιές, τοπικά και ανά διαστήματα πυκνότερες, οι οποίες δεν αποκλείεται να αφήσουν κάποια τοπική βροχή μικρής διάρκειας στα δυτικά και στο ανατολικό Αιγαίο.
Αναλυτικά η πρόγνωση του καιρού από τον Σάκη Αρναούτογλου:
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!