Από την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος ανακοινώνεται ότι την Κυριακή 29 Οκτωβρίου και ώρα 5:45 το απόγευμα στα προπύλαια του Ιερού Καθεδρικού Ναού Θείας Αναλήψεως Κατερίνης, θα πραγματοποιηθεί η υποδοχή αποτμήματος του Ιερού Λειψάνου του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Δημητρίου του Μυροβλύτου, το οποίο θα κομίσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας κ. Παντελεήμων.
Θα ακολουθήσει ο Αγιασμός για την έναρξη των εσπερινών κηρυγμάτων της Ι. Μητροπόλεως και στη συνέχεια θα ομιλήσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας κ. Παντελεήμων με θέμα ΄΄Ο προστάτης της Μακεδονίας Άγιος Δημήτριος ο Θεσσαλονικεύς΄΄.
Μετά το τέλος της ομιλίας θα τελεσθεί ο Παρακλητικός Κανόνας του Αγ. Δημητρίου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!