Μετά τον Θάνο Πλεύρη και η Ζωή Ράπτη επέλεξε να αυτοεξαιρεθεί από μέλος της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής που θα διερευνήσει τυχόν πολιτικές ευθύνες για το δραματικό δυστύχημα των Τεμπών, καθώς το όνομά της περιλαμβάνεται σε μήνυση που κατέθεσαν συγγενείς των θυμάτων.
Εμφανώς συγκινημένη η κ. Ράπτη, γνωστοποίησε την οικειοθελή αποχώρησή της, λέγοντας ότι επειδή την στοιχειώνουν οι εικόνες από τις πρώτες εκείνες ώρες, όταν έβλεπε την αγωνία και την απελπισία στα μάτια των ανθρώπων, προτείνει την αυτοεξαίρεσή της, γιατί δεν θέλει να έχει καμία συναισθηματική εμπλοκή, αν και -όπως είπε- ως υφυπουργός Υγείας την περίοδο εκείνη, δεν μετείχε σε καμία δήθεν σύσκεψη αλλοίωσης στοιχείων.
Την εξαίρεση της κ. Ράπτη, ζήτησε ο ΣΥΡΙΖΑ και συμφώνησε το ΠΑΣΟΚ, η Νέα Αριστερά και η Πλεύση Ελευθερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!