Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 στις 20:00 στην Αστική Σχολή Κατερίνης, (πρώην 1ο Δημοτικό σχολείο) στην οδό Ειρήνης, θα γίνει η παρουσίαση του 3ου ιστορικού, συλλεκτικού, ασπρόμαυρου ημερολογίου της πόλης μας με θέμα: “Κατερίνη, η πόλη των προσφύγων”.
Το ημερολόγιο θα προλογίσουν η Ελίνα Διαμαντοπούλου και ο Σάββας Χιονίδης.
Ο Παναγιώτης Φτάρας μέσα από 12 ασπρόμαυρες φωτογραφίες της σημερινής Κατερίνης και η Ζωή Κουτσουρά αναζητώντας πτυχές της ιστορικής διαδρομής της πόλης περιγράφει πολύ σύντομα, μέσα από τις σελίδες του ημερολογίου, περιστατικά που διαμόρφωσαν την εξέλιξη της πόλης. Κάθε μήνας και μια σύντομη ιστορία, κάθε σελίδα το χθες και το σήμερα της πόλης μας.
Σε 12 ασπρόμαυρα κάδρα οι δρόμοι, οι γειτονιές, εμβληματικά σημεία της πόλης μας.
12 ασπρόμαυρα κάδρα που συνθέτουν το ημερολόγιο του 2024.
12 μοναδικές σύντομες αφηγήσεις, που συγκεντρώνουν την ιστορία της πόλης.
Όλες μαζί, η Κατερίνη!
*Στον ίδιο χώρο λειτουργεί η ετήσια ομαδική εικαστική έκθεση, του Συλλόγου Εικαστικών Καλλιτεχνών Πιερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!