Βασιλόπιτα μπουγάτσα και αλμυρή βασιλόπιτα με παστουρμά και γραβιέρα φτιάχνονται σε ζαχαροπλαστείο της Θεσσαλονίκης.
Μετράμε αντίστροφα πλέον για το πρωτοχρονιάτικο τραπέζι και οι περισσότεροι έχουν ήδη προμηθευτεί την παραδοσιακή βασιλόπιτα. Ωστόσο, ένα ζαχαροπλαστείο στην Θεσσαλονίκη πήγε την παρασκευή της βασιλόπιτας σε άλλο επίπεδο...
Η Ελένη Καλλίδου, μια από τις πιο γνωστές ιδιοκτήτριες ζαχαροπλαστείου της Θεσσαλονίκης, αποφάσισε φέτος να δημιουργήσει βασιλόπιτα με γεύση μπουγάτσα.
«Φέτος έχουμε βγάλει για πρώτη φορά βασιλόπιτα με γεύση μπουγάτσα Θεσσαλονίκης. Κόβουμε δηλαδή τη βασιλόπιτα, βάζουμε την κρέμα της μπουγάτσας και μετά βάζουμε κανέλα και άχνη ζάχαρη» είπε η κα. Καλλίδου στην εκπομπή του Open.
Και αν σε κάποιον δεν αρέσουν τα γλυκά, η ίδια διαθέτει και αλμυρή βασιλόπιτα, με γραβιέρα και παστουρμά!
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!