Ο πρόεδρος της Ένωσης Αξιωματικών του Πυροσβεστικού Σώματος, Κώστας Στίγκας, μίλησε σε τηλεοπτική εκπομπή για τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια τα οποία θέλουν… υπεύθυνη χρήση, καθώς μπορεί να προκαλέσουν πυρκαγιά αν δυσλειτουργήσουν και δημιουργήσουν σπινθήρες.
Πώς θα προλάβουμε τη φωτιά
Η κύρια εστία κινδύνου στο σπίτι είναι φυσικά το δέντρο. Τα πλαστικά έλατα είναι εξαιρετικά εύφλεκτα, και μπορούν να τυλιχτούν στις φλόγες μέσα σε δευτερόλεπτα, λειτουργώντας ως «προσάναμμα» για το υπόλοιπο σπίτι.
«Η πυρκαγιά ξεκινάει όταν σταματάει η προσοχή», προειδοποιεί ο κ. Στίγκας.
«Δεν πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε την προσοχή μας στα λαμπάκια. Όταν φεύγουμε από το σπίτι θα πρέπει να τα βγάζουμε από την πρίζα» συνέστησε και πρόσθεσε:
«Θα πρέπει να κάνουμε καλή συντήρηση των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. Κοντά στο τζάκι να μην έχουμε εύφλεκτα υλικά, να μην βάζουμε ρούχα κοντά σε σόμπες και όταν υπάρχει κάτι εύφλεκτο στην πρίζα να έχουμε προσοχή».
Ο εκπρόσωπος της πυροσβεστικής συνέστησε ως ασφαλή εναλλακτική τα λαμπάκια τεχνολογίας LED, τα οποία δεν παράγουν θερμότητα και δεν ενέχουν τον κίνδυνο σπινθήρων, αφού δεν χρησιμοποιούν πυράκτωση, ενώ είπε πως είναι ασφαλές να κρατάμε αναμμένο το τζάκι μας το βράδυ, αρκεί να βάζουμε μπροστά πάντα το προστατευτικό του πλέγμα.
Τόνισε επίσης πως δεν πρέπει να ξεκινάμε τη φωτιά με υγρά όπως αλκοόλ και οινόπνευμα, των οποίων οι πτητικές ουσίες μπορούν να γεμίσουν τον αέρα του σπιτιού μας και να οδηγήσουν σε αυτοανάφλεξη.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!