Στην Αστική Σχολή Κατερίνης, (πρώην 1ο Δημοτικό σχολείο) στην οδό Ειρήνης, πραγματοποιήθηκε εχθές το βράδυ η παρουσίαση του 3ου ιστορικού, συλλεκτικού, ασπρόμαυρου ημερολογίου της πόλης μας του Παναγιώτη Φτάρα και της Ζωής Κουτσουρά με θέμα: “Κατερίνη, η πόλη των προσφύγων”.
Η προσέλευση του κόσμου ήταν γεμάτη και το κλίμα πολύ ευχάριστο και ζεστό. Το ημερολόγιο προλόγισαν η κ. Ελίνα Διαμαντοπούλου και ο κ. Σάββας Χιονίδης.
Ο Παναγιώτης Φτάρας μέσα από 12 ασπρόμαυρες φωτογραφίες της σημερινής Κατερίνης και η Ζωή Κουτσουρά αναζητώντας πτυχές της ιστορικής διαδρομής της πόλης περιγράφει πολύ σύντομα, μέσα από τις σελίδες του ημερολογίου, περιστατικά που διαμόρφωσαν την εξέλιξη της πόλης. Κάθε μήνας και μια σύντομη ιστορία, κάθε σελίδα το χθες και το σήμερα της πόλης μας.
Ακολουθούν φωτογραφίες από την χθεσινή παρουσίαση:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!