Την Παρασκευή 08 Δεκεμβρίου 2023, υλοποιήθηκε από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του ΠΤ Ε.Ε.Σ. Κατερίνης το Πιστοποιημένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Βασική Υποστήριξη Ζωής και Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδιστή (BLS/AED)”, στον Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο Κατερίνης (Ε.Ο.Σ. Κατερίνης).
Στο πρόγραμμα εκπαίδευσης συμμετείχαν οι προπονητές της Ακαδημίας και των αγωνιστικών τμημάτων χιονοδρομίας, αρχηγοί αναβάσεων ορειβατικών διαδρομών, αναρριχητές βράχου των σχολών αρχαρίων και μέσου επιπέδου και απλά μέλη του συλλόγου. Οι συμμετέχοντες εκπαιδεύτηκαν τόσο θεωρητικά όσο και στην πρακτική εφαρμογή της βασικής Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΚΑΑ) και της χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδιστή (ΑΕΑ-AED), σε εξειδικευμένα προπλάσματα και εκπαιδευτικούς απινιδιστές, στη πλάγια θέση ασφαλείας και στην αφαίρεση ξένου σώματος (πνιγμονή). Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος οι εκπαιδευόμενοι απέκτησαν Πιστοποιητικό Εκπαίδευσης, με ισχύ για 5 χρόνια.
Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στο εντευκτήριο του Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Κατερίνης, από τον Εκπαιδευτή Πρώτων Βοηθειών και CPR/AED του Τμήματος κ. Κατιρτζή Δημήτριο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!