Ανακοίνωση ΑΑΔΕ για τα POS εξέδωσε την Πέμπτη (7/12). Με σκοπό τη διευκόλυνση των επιχειρήσεων, μετατίθενται οι καταληκτικές προθεσμίες της υποβολής δήλωσης για την επικαιροποίηση ή διόρθωση των στοιχείων των τερματικών POS τους για τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο, αποκλειστικά και μόνο εάν δεν συμφωνούν με την εικόνα τους στο Μητρώο POS.
Ειδικότερα, εάν η μεταβολή για την οποία πρέπει να επικαιροποιηθεί ή να διορθωθεί η εικόνα της επιχείρησης πραγματοποιήθηκε:
- εντός του Οκτωβρίου 2023, τότε η δήλωση υποβάλλεται μέχρι τις 15.12.2023
- εντός του Νοεμβρίου 2023, τότε η δήλωση υποβάλλεται μέχρι τις 09.01.2024
Υπενθυμίζεται ότι η μη υποβολή δήλωσης εκ μέρους των επιχειρήσεων εντός των ανωτέρω προθεσμιών, υποδηλώνει την αποδοχή της εικόνας τους στο Μητρώο POS για τους μήνες αναφοράς.
Οι επιχειρήσεις μπορούν να ενημερώνονται για τα δηλωμένα ενεργά POS τους και να υποβάλουν τη σχετική δήλωση στην ψηφιακή πύλη myAADE (myaade.gov.gr), στη διαδρομή: Μητρώο και Επικοινωνία/Μητρώο POS.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!