Την Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η κοπή της Βασιλόπιτας του Συστήματος στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κατερίνης «ΕΚΑΒΗ» όπου έγινε και παράλληλα η έναρξη των εορτασμών των 100 χρόνων του Προσκοπισμού της Πιερίας.
Το 2024 είναι μια σημαντική χρονιά – σταθμός για τον Προσκοπισμό στην Πιερία καθώς συμπληρώνονται 100 χρόνια από την εμφάνιση και την παρουσία των πρώτων Προσκόπων στην πόλη της Κατερίνης το καλοκαίρι του 1924.
Η εκδήλωση άνοιξε με προσευχή και τον εθνικό ύμνο που ακούστηκε σε όλη την αίθουσα ενώ στην συνέχεια ακολούθησε και ο ύμνος των προσκόπων.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Ορθοπεδικός χειρουργός & Καθηγητής αθλητικών κακώσεων κ. Ιωάννης Τερζίδης.
Ακολουθεί βίντεο με ολόκληρη την εκδήλωση:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!