Από την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος ανακοινώνεται ότι την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου, στον Ιερό Ναό Παντάνασσας στον Συνοικισμό «Καταφιώτικα» Κατερίνης, θα τελεστεί ετήσιο Αρχιερατικό Μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του μακαριστού Μητροπολίτου Περγάμου κυρού Ιωάννου (Ζηζιούλα), επιφανούς τέκνου του Καταφυγίου.
Του Μνημοσύνου θα προηγηθεί Αρχιερατικό Συλλείτουργο. Πολυπληθές εκκλησίασμα, συγγενείς, φίλοι, συγχωριανοί Καταφιώτες του διακεκριμένου Ιεράρχου αναμένεται να τιμήσουν τη μνήμη του. Ο ίδιος εργάστηκε για την προβολή της Ορθοδοξίας στον δυτικό κόσμο, υπηρέτησε πιστά το Οικουμενικό Πατριαρχείο και υπήρξε κορυφαίος επιστήμων, καθηγητής Πανεπιστημίων και Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών.
Μετά το πέρας του Μνημοσύνου, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους κ. Γεώργιος θα αναγνώσει σεπτό Πατριαρχικό Γράμμα, που απέστειλε ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!