Τα Μερομήνια αποτελούν για κάποιους σημαντικό εργαλείο για την παρατήρηση του καιρού, αν και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να προβλέψουν με ασφάλεια τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατήσουν.
Αρκετοί είναι αυτοί που εμπιστεύονται τα Μερομήνια για τον καιρό των επόμενων μηνών, πολλοί επιστήμονες όμως – ιδίως οι μετεωρολόγοι- τα αμφισβητούν.
Η μέθοδος πάντως είναι απλή. Όσοι γνωρίζουν, παρατηρούν τον καιρό του Αυγούστου για 12 ημέρες, εκ των οποίων κάθε μία αντιπροσωπεύει τον καιρό των επόμενων μηνών. Δηλαδή, η πρώτη ημέρα δείχνει τι καιρό θα κάνει τον ερχόμενο Αύγουστο, η δεύτερη αφορά τον καιρό του Σεπτεμβρίου, η τρίτη του Οκτωβρίου, κ.ο.κ.
Σύμφωνα με τον συγγραφέα-λαογράφο Μιχάλη Γεροντή, που μελετά τα μερομήνια, ο Φεβρουάριος μπαίνει με άστατο καιρό, ενώ σε όλη του τη διάρκεια θα έχει και βροχές και χιόνια και πολλές καταιγίδες.
Σύμφωνα με τον Νίκο Βογιατζή, τα μερομήνια δείχνουν για τον Φεβρουάριο 2024: 1 έως 8 ήπιος καιρός. 9 έως 17 κακοκαιρία, κρύο, πτώση της θερμοκρασίας, ίσως χιόνια. 18 έως 24 βροχές, ίσως αέρας. 25 έως 29 άστατος καιρός, κρύο, πτώση θερμοκρασίας, μπουρίνια, αέρας.
Τέλος, η ανάλυση του Λαρισαίου αναλυτή καιρού Θεοφάνη Χατζηγρίβα για τον Φεβρουάριο, σύμφωνα με τα σημάδια της φύσης όπως αναφέρει ο ίδιος:
Κακοκαιρία στο ξεκίνημα του μήνα και από τις 6 -10 του μήνα απότομη αλλαγή και σταδιακά από τα δυτικά υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες. Στο δεύτερο μισό του μήνα αρκετές βροχές και καταιγίδες από δυτικά προς ανατολικά.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!