Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κα Σοφία Μαυρίδου δέχτηκε στο γραφείο της Επιτροπή Αγροτών από τη Βόρεια Πιερία, αποτελούμενη από τον πρόεδρό της Στέργιο Πίσκο και τα μέλη Ιωάννη Ορφανίδη και Νικόλαο Παυλόπουλο.
Τα μέλη της Επιτροπής κατέθεσαν ψήφισμα με σειρά αιτημάτων του κλάδου, ενώ ακολούθησε μια εποικοδομητική συζήτηση με την Αντιπεριφερειάρχη, όπου αναπτύχθηκαν εκτενώς τα προβλήματα που απασχολούν και ταλανίζουν τον πρωτογενή τομέα στην ευρύτερη περιοχή.
Η Αντιπεριφερειάρχης κα Σοφία Μαυρίδου γνωστοποίησε στα μέλη της Επιτροπής τη διαχρονική στήριξη της ίδιας προς τον πρωτογενή τομέα, επισημαίνοντας ότι στους πρωταρχικούς στόχους της αγροτικής πολιτικής της ΠΚΜ και της ΠΕ Πιερίας βρίσκονται δράσεις και πρωτοβουλίες που στόχο έχουν τον εκσυγχρονισμό της πρωτογενούς παραγωγής προκειμένου αφενός να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής των αγροτών και αφετέρου η Πιερία να λανσάρει υψηλής ποιότητας αγροτικά προϊόντα.
Στη συνέχεια τα μέλη της Επιτροπής ευχαρίστησαν την Αντιπεριφερειάρχη για τη φιλοξενία και την εποικοδομητική συζήτηση, η δε Αντιπεριφερειάρχης δήλωσε χαρακτηριστικά: “Στηρίζουμε πάντοτε τα δίκαια αιτήματα των αγροτών και στεκόμαστε έμπρακτα στο πλευρό του πρωτογενούς τομέα με στόχο την διαρκή αναβάθμιση της τοπικής παραγωγής και του βιωτικού επιπέδου του γεωργικού κλάδου”.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!