Η εορτή των Θεοφανείων είναι μία από τις κορυφαίες εορτές της Εκκλησίας όχι μόνο επειδή βαπτίστηκε ο Χριστός από τον Ιωάννη τον Πρόδρομο αλλά και επειδή κατά τη διάρκεια της βάπτισης αποκαλύπτονται ταυτόχρονα και τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας.
Αυτή, λοιπόν, τη μέρα που αγιάζονται τα ύδατα, που φωτίζεται ο άνθρωπος και ανακαινίζεται η φύση, θέλω καταρχάς να εκφράσω τις ολόθερμες ευχές μου στις εορτάζουσες και στους εορτάζοντες. Επίσης, εύχομαι σε όλες τις δημότισσες και σε όλους τους δημότες του δήμου Κατερίνης, χρόνια πολλά, δημιουργικά, φωτισμένα, με υγεία, αγάπη και χαρά. Καλή φώτιση σε όλους μας.
Ο Δήμαρχος Κατερίνης
Ιωάννης Ντούμος
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!