«Τρεις μάρτυρες σκοτώθηκαν από τις δυνάμεις κατοχής στο εσωτερικό του νοσοκομείου Αβικέννας», τόνισε το υπουργείο Υγείας.
«Τρεις μάρτυρες σκοτώθηκαν από τις δυνάμεις κατοχής στο εσωτερικό του νοσοκομείου Αβικέννας», τόνισε το υπουργείο Υγείας. Από την άλλη με κοινή ανακοίνωσή τους, ο στρατός, η υπηρεσία εσωτερικής ασφαλείας (Σιν Μπετ) και η αστυνομία του Ισραήλ διαβεβαίωσαν πως «εξουδετέρωσαν» κατά τη διάρκεια κοινής επιχείρησής τους έναν «τρομοκράτη της Χαμάς» ο οποίος «κρυβόταν» στο νοσοκομείο, καθώς και «άλλους δυο τρομοκράτες».
![]() |
Οι τρεις Παλαιστίνιοι που σκοτώθηκαν μέσα στο νοσοκομείο Ιμπν Σινά |
Σχεδίαζαν άμεση επίθεση οι τρεις Παλαιστίνιοι, λένε οι IDF
Σύμφωνα με την ανακοίνωση, οι τρεις «τρομοκράτες» σχεδίαζαν να διαπράξουν «άμεσα» επίθεση «εμπνευσμένη» από την επίθεση της Χαμάς την 7η Οκτωβρίου. Κατά το κείμενο, το μέλος της Χαμάς ονομαζόταν Μοχάμεντ Τζαλάμνε, ήταν 27 ετών, καταγόταν από την Τζενίν, κι είχε επαφές με την ηγεσία της Χαμάς στο εξωτερικό.
Από το ξέσπασμα του πολέμου Ισραήλ/Χαμάς στη Λωρίδα της Γάζας, η βία κλιμακώθηκε ακόμα περισσότερο στην κατεχόμενη Δυτική Όχθη: από πυρά ισραηλινών δυνάμεων ή εποίκων έχουν σκοτωθεί πάνω από 360 άνθρωποι, σύμφωνα με τους αριθμούς του υπουργείου Υγείας της Παλαιστινιακής Αρχής.
Δείτε το βίντεο
תיעוד מטורף: לוחמי הימ"מ חודרים במסווה לבית החולים בג'נין בדרך לחיסול המחבלים. pic.twitter.com/Gu5bTiNQvK
— חנן גרינווד (@hanan_green) January 30, 2024
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!