Ένας χρόνος συμπληρώνεται την Τετάρτη από τον θάνατο του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου και η οικογένειά του θα πραγματοποιήσει το ετήσιο μνημόσυνο εις μνήμη του.
Ο τέως βασιλιάς Κωνσταντίνος πέθανε σε ηλικία 83 ετών, μετά από προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε τα τελευταία χρόνια. Η κηδεία του έγινε στη Μητρόπολη Αθηνών παρουσία βασιλικών οικογενειών από όλη την Ευρώπη στις 16 Ιανουαρίου, ενώ ακολούθησε η ταφή του στο Τατόι.
Έναν χρόνο λοιπόν, μετά τον θάνατό του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου, η οικογένειά του θα τελέσει το ετήσιο μνημόσυνο εις μνήμη του. Μάλιστα, ο μεγαλύτερος γιος του, ο Παύλος Γλίξμπουργκ βρίσκεται ήδη στην Αθήνα και το Σάββατο παραβρέθηκε στην λειτουργία των Θεοφανίων στον Ιερό Ναό Κωνσταντίνου και Ελένης στην Ομόνοια.
Την Τετάρτη το μνημόσυνο για τον τέως βασιλιά Κωνσταντίνο – Θα γίνει και δεύτερο στο Λονδίνο
Όσο για το μνημόσυνο, όπως αναφέρει σε ανάρτησή του στο Facebook, ο ειδικός επί των θεμάτων της τέως βασιλικής οικογένειας της Ελλάδας, Ανδρέας Μέγκος, θα τελεστεί στο Τατόι.
Παράλληλα προσθέτει πως επιθυμία της τέως βασιλικής οικογένειας είναι το μνημόσυνο να πραγματοποιηθεί σε πολύ στενό περιβάλλον, ενώ αποκαλύπτει πως θα ακολουθήσει και δεύτερο μνημόσυνο στο Λονδίνο στις 27 Ιανουαρίου, παρουσία του βασιλιά Καρόλου, φίλων και συνεργατών του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου από το εξωτερικό.
![](https://www.pronews.gr/wp-content/uploads/2024/01/08/andreas-megos-anartisi-mnimosino-teos-vasilia.jpg.webp)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!