Σήμερα, Τετάρτη 24 Ιανουαρίου, ξεκινά η υποβολή αιτήσεων στην ΔΥΠΑ από τους παρόχους Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ) και Φορέων Πιστοποίησης για συμμετοχή στη νέα «Ολοκληρωμένη Δράση κατάρτισης και απασχόλησης ανέργων 25 έως 45 ετών» που στοχεύει στην κατάρτιση 10.000 ανέργων και τη δημιουργία 7.500 νέων θέσεων εργασίας.
Τα προγράμματα ΣΕΚ θα υλοποιούνται με τη διαδικασία του συστήματος παροχής επιταγών κατάρτισης (training vouchers) και θα αφορούν εξ αποστάσεως κατάρτιση διάρκειας 80 ωρών (τουλάχιστον 60 ώρες σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και έως 20 ώρες ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευση), ενώ θα ακολουθεί πιστοποίηση γνώσεων και δεξιοτήτων, μέσω επιταγών πιστοποίησης (certification voucher).
Η κατάρτιση θα υλοποιηθεί μέσω των επικαιροποιημένων Μητρώων Παρόχων Κατάρτισης και Πιστοποίησης της ΔΥΠΑ. Οι πάροχοι που είναι ήδη ενταγμένοι στα Μητρώα δεν θα υποβάλλουν εκ νέου τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, παρά μόνο όσα δεν είναι σε ισχύ ή έχουν τροποποιηθεί. Οι πάροχοι που δεν περιλαμβάνονται στα ανωτέρω Μητρώα, μπορούν να συμμετάσχουν υποβάλλοντας αίτηση συμμετοχής με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Οι ενδιαφερόμενοι Πάροχοι Κατάρτισης και Φορείς Πιστοποίησης, μπορούν να υποβάλλουν αποκλειστικά ηλεκτρονικά την αίτησή τους μέσω gov.gr στους ακόλουθους συνδέσμους:
Πάροχοι Κατάρτισης ΚΔΒΜ (εδώ)
Πάροχοι Κατάρτισης ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΕΙ (εδώ)
Φορείς Πιστοποίησης (εδώ)
Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ (εδώ)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!